X
تبلیغات
رایتل

یک نویس

ویندوز ربطی به خوارزمی ندارد


مدتی‌ست که در فضای مجازی با شایعه مضحکی روبرو می‌شویم؛ متن شایعه را بخوانید:


"به گزارش خبرنگار تلنا به نقل از مجله TOp Technologچندی پیش بیل گیتس موسس شرکت مایکروسافت در سخنرانی خود در کالجConcordia به این نکته اعتراف کرد که در ساخت ویندوز از محمد بن موسی خوارزمی ریاضیدان برجسته ایرانی الهام گرفته است.
وی در این سخنرانی اشاره کرد که زمانی که سال اول دانشگاه بوده کتاب پنجره ارقام خوارزمی را خوانده و با مطالعه نوشته های او در باب منطق فازی و جبر دو گانه ,ایده ساخت ویندوز در ذهنش شکل گرفته است و به همین دلیل از دانشگاه بیرون زد تا ایده خود را عملی کند.او بعد ها نام ویندوز را با الهام گرفتن از نام کتاب پنجره ارقام برای سیستم عامل خود انتخاب کرد. او حتی به این نکته اشاره کرد که نام ویندوز xp را از مخفف کلمه xarazmi prestige به معنای اعتبار خوارزمی گرفته است.
به گفته گیتس در واقع خوارزمی در آن زمان ویندوز را در ذهن خود ساخته بوده است اما امکانات به نمایش گذاشتن آن را نداشته… !"
متن شایعه به قدری مضحک است که جای شک و شبهه را برای اهل فن باقی نمی‌گذارد. از پیج‌های زرد فیسبوکی انتظاری نمی‌رود اما وبسایت تلنا چرا درگیر این دست اراجیف شده است؟!
در سخنرانی جذاب بیل گیتس در کالج فوق، ابداً به چنین نکته‌ای اشاره نشده است و همچنین خوارزمی نیز کتابی بنام "پنجره ارقام" ندارد. منطق فازی هم در سال 1965 توسط دکتر لطفی‌زاده پایه‌گذاری شده و عمر آن به 50 سال هم نمی‌رسد. و طبق وبسایت مایکروسافت، XP هم مخفف شده experience است.
بدون شک خوارزمی در زمانه خود در ریاضیات و جبر، دروازه دیگری به دنیای علم گشوده است؛ اما انتشار این قبیل شایعات فقط از ارزش او می‌کاهد.