X
تبلیغات
رایتل

یک نویس

تخریب کامپیوترهای حاوی اطلاعات «ادوارد اسنودن» در روزنامه گاردین!


مک‌بوک‌هایی حاوی اطلاعات سری توسط اسنودن و یارانش در اختیار روزنامه گاردین قرار گرفته بود و بعد از بحرانی که افشای اطلاعات سازمان امنیت ملی آمریکا NSA توسط ادوارد اسنودن به وجود آورد، دولت انگلیس سخت نگران شده بود.

حدود ۷ ماه پیش، در ماه‌های ژوئن و جولای سال ۲۰۱۳، دو دیدار بین یکی از اعضای کابینه انگلیس -جرمی هیوود- و سردبیر گاردین -الان راسبریجر- صورت گرفت. هیوود، شخصا توسط دیوید کامرون فرستاده شده بود، در این دیدارها صراحتا از گاردین خواسته شد که از انتشار مقالاتی حاوی اطلاعات سر NSA و نیز GCHQ انگلیس خودداری کنند. GCHQ به مانند NSA، کلیه ارتباطات را رصد می‌کرد و عملکردی مشابه داشت.

در این دیدارها هیوود، گاردین را تهدید کرد که در صورت ادامه این روند، این نشریه توقیف خواهد شد.

 

اطلاعات اسنودن در یکی از اتاق‌های طبقه چهارم گاردین، در ۴ لپ‌تاپ نگهداری می‌شد، تنها گروه کوچکی از روزنامه‌نگاران مورد اعتماد به آنها دسترسی داشتند، هیچ یکی از لپ‌تاپ‌ها به اینترنت یا شبکه‌های دیگر متصل نبودند، نگهبان‌هایی از اتاق حراست می‌کردند، چند پسورد روی لپ‌تاپ و فایل‌ها قرار داده شده بود و استفاده از هر وسیله الکترونیکی در اتاق ممنوع شده بود.

افشای اطلاعات توسط اسنودن، دولت انگلیس را گیج کرده بود و در ابتدای امر، آنها ارزیابی درستی از ابعاد این بحران نداشتند. پاسخ ابتدایی دولت انگلیس، کند و تا حدود زیادی غیرمنطقی بود، آنها خواستار تخریب فیزیکی لپ‌تاپ‌ها شده بودند! و این در شرایطی بود که درز اطلاعات از لپ‌تاپ‌های موجود در مقر روزنامه گاردین صورت نگرفته بود، بلکه ستون‌نویس بخش آمریکایی گاردین، بعد از ملاقاتی که با اسنودن در هنگ کنگ داشت، پاره‌ای از اطلاعات را از ریو دو ژانیرو، افشا کرده بود و به علاوه کپی‌های دیگری از اطلاعات در آمریکا وجود داشت!

با تهدید مجدد روزنامه گاردین توسط دولت انگلیس و بیم از اقدامات قانونی، روزنامه گاردین به شدت تحت فشار قرار گرفته بود، مقامات GCHQ دوست داشتند که خودشان کار تخریب لپ‌تاپ‌ها را انجام بدهند، اما مسئولان گاردین مخالفت کردند.

سرانجام قرار بر آن شد که تحت نظارت مستقیم GCHQ ، در محل روزنامه گاردین، سه عضو روزنامه گاردین لپ تاپ‌های را خراب کنند، آنها ماسک به صورت زدند و با استفاده از مته و سنگک تراش به جان لپ تاپ‌ها افتادند، علاوه بر این آنها برای اطمینان بیشتر از وسیله‌ای که با استفاده از میدان‌های مغناطیسی، اطلاعات را غیرقابل دسترسی می‌کرد و degausser نام دارد، هم استفاده کردند!


دو عضو GCHQ از این تخریب با آی‌فون‌های خود فیلم برداشتند.2-2-2014 9-38-06 AM

2-2-2014 9-37-31 AM

2-2-2014 9-37-01 AM

2-2-2014 9-36-31 AM

2-2-2014 9-36-05 AM

2-2-2014 9-35-22 AM

2-2-2014 9-34-39 AM

مسلم است که این تخریب، یک کار نمادین بوده است. هم خود مقامات گاردین، هم GCHQ و هم دولت انگلیس از این واقعیت مطلع هستند و می‌دانند که تخریب فیزیکی لپ‌تاپ‌ها در شرایطی که کپی‌های دیگری از اطلاعات در آمریکا وجود دارند، چیزی را حل نخواهد کرد. در واقع به گفته یکی از مسئولان گاردین، این تخریب، سوررئال‌ترین رخداد در تاریخ روزنامه‌نگاری انگلیس بوده است! شما می‌توانید فیلم این عملیات تخریب را از اینجا یا اینجا دانلود کنید!Source