X
تبلیغات
رایتل

یک نویس

چرا ایرانسل برند آی‌سیم را بوجود آورد؟


شرکت ایرانسل در تاریخ ۶ بهمن امسال از برند جدیدی تحت عنوان آی‌سیم (iSim) پرده برداری کرد، برندی که تنها ارائه دهنده سیم‌کارت‌های دائمی خواهد بود و با مراجعه به سایت آن در خواهید یافت که هیچ قابلیتی ویژه‌ای را علاوه بر آنچه در حال حاضر مشترکین سیم‌کارت‌های ایرانسل دارا هستند ارائه نمی‌نمایند! 

پس با این وجود چرا ایرانسل به سراغ خلق برند جدیدی رفته است ؟!

 همانطور که مطلع هستید ایرانسل در بخش سیم‌کارت‌های دائمی فروش بسیار کمتری را نسبت به شرکت ارتباطات سیار (همراه اول) که بزرگترین رقیب آن محسوب می‌شود در سال‌های اخیر دارا بوده است، و از آن جهت که فروش این دسته از سیم‌کارت‌ها درآمد مالی بیشتری را عاید شرکت می‌نماید شرکت ایرانسل در سال‌های اخیر تلاش بسیاری نمود تا با اقدامات متعدد و ارائه امکاناتی چون صورتحساب آنلاین، هزینه‌های تماس کمتر و… بازار خود را در میان مشترکین دائمی نیز گسترش دهد اما واضح است که ایرانسل در ذهن اکثریت ما مشترکین برندی محبوب اما کم ارزش است و کمتر دیده و یا شنیده‌ایم که سیم‌کارتی با پیش شماره مثلا ۰۹۳۵ دائمی باشد!

حال سوال اینجاست شرکت همراه اول چگونه توانسته است در میان بازار داغ سیم‌کارت‌های اعتباری فروش خوبی را در بخش سیم‌کارت‌های دائمی به خود اختصاص دهد؟ پاسخ این سوال در مرزبندی همراه اول مابین سیم‌کارت‌های اعتباری و دائمی است که به عنوان مثال در تهران سیم‌کارت‌های اعتباری و دائمی با پیش شماره‌های ۰۹۱۹ و ۰۹۱۲ از یکدیگر جدا شده است اینکار باعث ارزش آفرینی برای مشترکین شده و معین می‌گردد هر یک از کاربران حاضر شده‌اند حدوداً چه رقمی را برای خرید سیم‌کارت های خود هزینه کنند، تا جایی که گاهاً ارزش افراد با پیش‌شماره‌های سیم‌کارت آنها تعیین می‌گردد! به عنوان مثال می‌توان به سیم‌کارت‌های کد ۱ در تهران اشاره کرد که بعضاً دارای رقم‌های چند صدمیلیونی بوده و معمولاً دارندگان آنها افرادی با میانگین درآمدی بالا هستند. حال ایرانسل نیز از این راه‌کار الگو گرفته و سیم‌کارت‌های آی‌سیم را با پیش شماره ۰۹۰۲ به بازار عرضه نموده است تا با اینکار بتواند سیم‌کارت‌های دائمی خود را از سیم‌کارت‌های اعتباری جدا نماید و سعی نماید ارزش بیشتری را به مشترکین آی‌سیم ارائه  دهد.

سوال بعدی اینجاست که چرا ایرانسل سیم‌کارت‌های دائمی خود را با پیش‌شماره متفاوت و با همان برند ایرانسل که تا به حال میلیاردها تومان برای آن هزینه کرده است به بازار عرضه نکرد؟ همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردم، برند ایرانسل در ذهن اکثر کاربران برندی محبوب اما کم ارزش است، از طرف دیگر با اینکه با مدیران ایرنسل آشنایتی ندارم اما براساس اقدامات و راه‌کارهایی که تابه‌حال در پیش گرفته‌اند می‌توانم بگویم انسان‌هایی با دانش فنی بالا هستند پس مطمئناً بازار را به خوبی محک زده‌اند و با توجه به تجربه شرکت‌های بزرگی چون Toyota که ماشین‌های First Class خود را با برند جدید Lexus به بازار عرضه کرد اقدام به ایجاد برندی جدید نموده‌اند تا ذهنیت قبلی کاربران نسبت به ایرانسل خللی در موفقیت آی‌سیم ایجاد ننماید.

پس چرا در تبلیغات آی‌سیم در پایان نام ایرانسل نیز به میان می‌آید؟ در پاسخ باید گفت اولاً اشاره به نام ایرانسل در پایان تبلیغ و بسیار کوتاه است، اما اینکار نیز بی‌دلیل نیست، دغدغه اصلی مردم در خرید سیم‌کارت از اپراتور جدید آنتن‌دهی سیم‌کارت‌های در مناطق مختلف شهر و راه‌های بین شهری است، اگر توجه کرده باشید در تبلیغات آی‌سیم بسیار هوشمندانه در پایان تبلیغ اشاره می‌گردد “با پشتیبانی ایرانسل” یعنی آی‌سیم از طریق ایرانسل که آنتن‌دهی مناسبی در کشور دارد پشتیانی می‌گردد و نگرانی‌ای از این بابت وجود نخواهد داشت.

چرا نام برند جدید “آی‌سیم” است؟ ایرانسل شرکت بسیار قوی‌ای در زمینه داده‌کاوی است، همین کاوش‌ها به ایرانسل اطلاع می‌دهد که مردم ایران به چیزهای “آی”دار علاقه زیادی دارند و حاضرند برای آنها قیمت بالایی بپردازند، چون بدین محصولات با دیدی متمایز نگاه می‌کنند، به عنوان مثال محصولات شرکت اپل همچون “آی‌فون”، “آی‌پد”، “آی‌مک” و… در سال‌های اخیر درکشور فروش خوبی را داشته‌اند و دارندگان این محصولات غالباً به علت قیمت بالای محصول خود ارزش بیشتری را نیز دریافت می‌کنند از طرف دیگر پس از عرضه محصولات اپل در کشور محصولات متفاوتی که نام آنها با “آی” شروع می‌شود به بازار ورود کرده و موفقیت نسبی‌ای را تجربه کرده‌اند، ایرانسل نیز برای ایجاد برند جدید خود از این نام استفاده کرده و “سیم” که به سیم‌کارت اشاره دارد را در کنار “آی” پر ارزش قرار داده تا برای برند جدید خود از این طریق ارزش آفرینی نماید.

تبلیغات هدفمند: ایرانسل سعی کرده در تبلیغات خود از رنگ‌بندی‌های خاصی استفاده نماید، تا از این طریق حس ارزش‌آفرینی را از طریق بحث‌های روانی در سطح شهر و فضای مجازی به کاربر منتقل نماید تا کاربران را بیشتر به سوی برند جدید خود ترغیب نمایند، البته باید اشاره کرد هزینه‌های تبلیغاتی آی‌سیم در حال حاضر چندان زیاد نبوده و مشخص است ایرانسل در حال سنجش بازار است تا مبادا با هزینه‌ای بالا شکست خورده و از این بازار کنار رود.

ایرانسل منتظر خاتمه پروانه انحصار رایتل: ایرانسل در حال حاضر تجهیزات نسل سوم مخابراتی را تهیه و نصب نموده است و تنها منتظر خاتمه زمان پروانه انحصار رایتل برای فعال‌سازی این امکان است، در شرایط فعلی و به منظور ترغیب مشترکین به خرید سیم‌کارت‌های آی‌سیم اصلاً بعید نیست ایرانسل در صورتی که همراه‌اول این بازی را برهم نزند، در ابتدا به فعال‌سازی این امکان به صورت موقت برای مشترکین آی‌سیم نماید تا مشترکین بیشتری را برای خرید این سیم‌کارت‌ها ترغیب نماید و چندماه بعد این امکان را برای سیم‌کارت‌های اعتباری خود نیز فعال نماید!Source