X
تبلیغات
رایتل

یک نویس

پتروس فداکار واقعیت یا افسانه؟


همه شما داستان "پتروس فداکار" را شنیده‌اید. پسرکی که با انگشت خود سوراخ سد را گرفت و مانع خرابی آن شد. اما این داستان از کجا می‌آید؟ در ادامه به این موضوع میپردازیم... 

 

این داستان یکی از داستان‌های مشهور ادبیات کودکان است. قدیمی ترین منبعی که پیدا کردم یک داستان فرانسوی مربوط به سال 1796–1852 بود.

در بسیاری از نوشته‌های اولیه، این پسر نامی نداشته و نام‌های متفاوتی به آن داده شده. یکی از این نامها پیتر بوده که از همه بیشتر شبیه پتروس است. مثلاً این شعر در سال 1873 سروده شده است.

داستانی که منبع تحقیقات عده زیادی قرار گرفته "هانس برینکر" و نویسنده آن یک امریکایی است که هیچگاه هلند را ندیده اما درباره این کشور افسانه‌هایی نوشته که برخی از آنها بسیار مشهور شدند. بخشی از این کتاب ماجرای پسری بنام هانس است که به "پسرک ناجی هلند" مشهور شده است. شاید اشکال کار این باشد که در این کتاب از قول قهرمان داستان ذکر شده که داستان واقعی است و در هلند همه آن را می‌دانند!

داستانی که یک نویسنده "هلند ندیده" نوشته بود آنقدر معروف شد که توریست ها برای دیدن سدی که هانس نجات داده روانه هلند شدند. اما هلندی‌ها چنین سدی نداشتند و اغلب آنها داستان را هم نشنیده بودند. تا عاقبت کتاب از انگلیسی به هلندی ترجمه شد و برای جلب توریست مجسمه هانس نیز در سال 1950 ساخته شد. مشخص نیست این داستان چگونه وارد کتاب درسی ما شده و نام پتروس از کجا آمده، من در بررسی های خود در هیچ منبعی بنام پتروس نرسیدم. وقتی داستان "جک و لوبیای سحرآمیز" می‌تواند "حسن و خانم حنا" نامیده شود لابد "هانس" را هم می‌توان به "پتروس" تغییر داد. طی سال‌های اخیر عده‌ای در داخل کشور با تکیه بر افسانه بودن ماجرا، پلی به "ارزشی کردن و ایجاد فرهنگ ولایی و شهادت طلبی" کتب درسی زده‌اند و معتقدند باید "حسین فهمیده" و "دریاقلی" جای "پتروس" را بگیرند.